Wywiad z Joanna Zalewską – Finalistką OKWB

Wielki sukces łomżyńskiej licealistki, Joanny Zalewskiej (VII miejsce), w finale XX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.
W Niepokalanowie 6 i 7 czerwca, Joanna Zalewska zwyciężyła w gronie 130 reprezentantów każdej z polskich diecezji, wyłonionych spośród 30 000 wszystkich uczestników konkursu .W nagrodzonej siódemce finalistek nasza łomżynianka zajęła 7 miejsce. Pierwsze miejsce w XX. Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej zajął Wojciech Meiser, który jako nagrodę otrzymał Pielgrzymkę do Ziemi Świętej ufundowaną przez firmę Grupa Inco SA, indeksy uprawniające do podjęcia studiów na kilkunastu kierunkach w 11 uczelniach wyższych. Osoby, które zajęły miejsca od 4 do 7 nagrodzeni zostali indeksami i urządzeniami multimedialnymi ufundowanymi przez zarząd i przewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Nagrodzony został także katecheta Joanny Zalewskiej – o. Piotr Anusiewicz OFMCap., który już od kilku lat prowadzi warsztaty biblijne dla młodych w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Łomży. Na co dzień O. Piotr oprócz wielu obowiązków duszpasterskich w Klasztorze Ojców Kapucynów w Łomży jest katechetą w II Liceum Ogólnokształcącym im M. Konopnickiej w Łomży. W tym Liceum odbywa się od wielu lat etap diecezjalny OKWB dzięki uprzejmości obecnej Pani Dyrektor Jolanty Kossakowskiej i wcześniejszego dyrektora Józefa Przybylskiego oraz wsparciu katechetki Bogumiły Rzepnickiej z Ojcem Piotrem i całego grona nauczycieli. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej jest konkretną formą dotarcia ze słowem Bożym do szerokiego grona młodych, które proponuje już od dwudziestu lat Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
Poniżej zamieszczamy wywiad z finalistką z Łomży.

Wywiad z Joanną Zalewską, uczennicą II LO im. M. Konopnickiej w Łomży, finalistką XX finału Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.
KS. Civitas Christiana w Łomży: Dlaczego wzięłaś udział w konkursie?
Joanna Zalewska: Moja przygoda z konkursem zaczęła się już rok temu, Wtedy po raz pierwszy wzięłam udział w konkursie, z namowy brata Piotra Anusiewicza – mojego katechety. Ogólnie mi się podobało, zwłaszcza wydarzenia towarzyszące typu warsztaty biblijne. I w tym roku już sama chciałam wziąć udział.
KS. Civitas Christiana w Łomży: Jak Ci poszło w ubiegłym roku na konkursie?
Joanna Zalewska: W tamtym roku zajęłam 4 miejsce na etapie diecezjalnym.
KS. Civitas Christiana w Łomży: Czy to Cię nie zniechęciło?
Joanna Zalewska: Wprost przeciwnie, jeszcze bardziej mnie zmotywowało.
KS. Civitas Christiana w Łomży: Co trzeba zrobić, aby być finalistą OKWB na etapie ogólnopolskim?
Joanna Zalewska: Na pewno trzeba się uczyć i wydaje mi się, że trzeba to po prostu lubić, bo jeśli ktoś tego nie lubi to nie wciągnie go i nie wejdzie w to tak.
KS. Civitas Christiana w Łomży: Dużo czasu poświęciłaś na naukę?
Joanna Zalewska: Myślę, że sporo.
KS. Civitas Christiana w Łomży: Co sprawiło Ci najwięcej trudności w przygotowaniu się do konkursu?
Joanna Zalewska: Najwięcej trudności miałam z Ewangelią wg Św. Mateusza, ponieważ jest tam dużo takich szczegółów. I w ogóle zostawiłam Ewangelię na sam koniec, bo myślałam, że ewangelię się zna i jak coś to napisze sama. Ale właśnie jest dużo przypisów postaci, miejsc, których trzeba się nauczyć.
KS. Civitas Christiana w Łomży: A co najmilej wspominasz z konkursu i samych przygotowań do niego?
Joanna Zalewska: Myślę, że sam finał był taki najfajniejszy, te dwa dni w gronie wspaniałych ludzi, panująca wspólnota w tym miejscu, wspólnie spędzony czas i różne wydarzenia towarzyszące.
KS. Civitas Christiana w Łomży: Jeśli miałabyś taką możliwość to w jaki sposób zachęciłabyś swoich rówieśników do udziału w konkursie?
Joanna Zalewska: Myślę, że warto wejść w ten konkurs, przede wszystkim dlatego, żeby pogłębić swoją wiarę i dlatego, żeby bardziej poznać źródło wiary, bo przecież to jest Słowo Boże.
KS. Civitas Christiana w Łomży: Czy za rok znowu zdecydujesz się wziąć udział w konkursie?
Joanna Zalewska: Najprawdopodobniej nie, ponieważ za rok mam maturę i będę się do niej przygotowywać. Wcześniej jeszcze się zastanawiałam, ale po ogłoszeniu materiału, czyli Księgi Daniela i Apokalipsy, stwierdziłam, że to za ciężkie, żeby razem z matura się jednocześnie przygotowywać.
KS. Civitas Christiana w Łomży: W ramach nagrody otrzymałaś indeksy z niektórych uczelni w Polsce na wybrane kierunki. Czy zastanawiałaś się już gdzie byś chciała studiować. Czy te indeksy, które otrzymałaś w jakimś stopniu znajdują się w ramach twoich zainteresowań?
Joanna Zalewska: Raczej patrzę na kierunki politechniczne, ale zawsze to jest jakieś zapewnienie na przyszłość.
KS. Civitas Christiana w Łomży: Dziękujemy za rozmowę

Wywiad przygotował dr Tadeusz Kowalewski – Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Łomży
Wywiad przeprowadziła i zdjęcie wykonała – Anna Mroczkowska z Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana
w Łomży

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s