Dzień integracyjny w Kopisku

14 czerwca 2016 roku członkowie oraz sympatycy Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Białymstoku wraz ze swoim Asystentem Kościelnym – ks. dr. Dariuszem Wojteckim spotkali się na ognisku integracyjnym w Kopisku.

Spotkanie rozpoczęła wspólna Eucharystia w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Kopisku. Po Mszy Świętej modliliśmy się wspólnie Nabożeństwem Czerwcowym w Litanii do Najświętszego Serca Jezusowego.

Następnie wszystkich zgromadzonych powitał ks. Mirosław Szepiotko – proboszcz parafii p.w. NMP Królowej Polski. Przedstawił on historię parafii.

Powstanie parafii wiąże się z osobą ks. Władysława Pilcickiego. Po rezygnacji z urzędu proboszcza parafii Knyszyn, ks. Pilcicki został przez abp. Romualda Jałbrzykowskiego zamianowany 20 kwietnia 1951 r. rektorem z prawami proboszcza w Kopisku, gdzie w początkach 1952 r. osiadł na stałe. Nominacja ta, z racji na brak dekretu erekcyjnego, jest uważana za faktyczny akt utworzenia parafii w Kopisku. Początkowo ks. W. Pilcicki odprawiał Msze św. w kaplicy urządzonej w domu prywatnym.

W 1956 r. pobudowano plebanię, a w roku 1958 r. przystąpiono do budowy drewnianego kościoła. Prace budowlane ukończono w 1960 r. i 18 grudnia tego roku wikariusz kapitulny archidiecezji w Białymstoku, ks. prałat Adam Sawicki dokonał aktu jej poświęcenia. Świątynia służy wiernym do dziś.

W ostatnich latach, dzięki staraniom proboszcza, ks. Mirosława Szepiotki, kościół został gruntownie odnowiony. Wnętrze świątyni zostało ozdobione licznymi płaskorzeźbami, wykonanymi przez artystę rzeźbiarza Sergiusza Żedzia z Hajnówki. Uporządkowano też teren wokół świątyni i plebanii, przez co parafia stała się popularnym miejscem religijno-rekreacyjnych spotkań grup młodzieżowych z Białegostoku i okolic.

Wieczór spędziliśmy przy wspólnym ognisku, gitarze oraz śpiewach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s