Konferencja „Henryk Sienkiewicz i chrześcijaństwo. Idee – obrazy – konteksty”

W sobotę 24 września miała miejsce interdyscyplinarna konferencja naukowa „Henryk Sienkiewicz i chrześcijaństwo. Idee – obrady – konteksty” stanowiąca część obchodów ogłoszonego przez Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza przypadającego w 170. rocznicę jego urodzin oraz 100. rocznicę śmierci. Sienkiewicz jak wielu pisarzy pozytywistów przeszedł drogę od niewiary do chrześcijaństwa i właśnie ten aspekt jego twórczości stał się tematem konferencji – obecność wątków chrześcijańskich w jego twórczości, stosunek wobec zagadnień religijnych, problemu wiary i innych religii.

Na konferencję przyjechali jedni z najwybitniejszych polskich sienkiewiczologów, m. in.: prof. Tadeusz Bujnicki z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Andrzej Stoff z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Maciej Gloger z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, prof. Edward Jakiel z Uniwersytetu Gdańskiego, dr Adrianna Adamek-Świechowska z Uniwersytetu Gdańskiego, prof.. Barbara Szargot z AJP w Częstochowie oraz Maciej Szargot z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wykładom towarzyszyła dyskusja na temat popularności pisarza i jego obecności w programach szkół, w którym wzięli udział uczestnicy oraz zaproszeni przedstawiciele środowisk naukowych, szkolnych i kulturalnych.

Organizatorami konferencji byli: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s