Wizerunek rodziny w mediach

2 grudnia 2016r. w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana odbyło się spotkane z prof. Justyna Kałużą, Kierownikiem Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej  która przedstawiła zebranym temat „Wizerunku rodziny w mediach”.  Ze względu na duży wpływ mediów na społeczeństwo został podjęty temat, który ukazuje różnice, które nastąpiły w wizerunku rodziny i wartościach przez nie wyznawanych. Na początku zostały przedstawione zestawienia tematów jakie są najczęściej podejmowane w gazetach. Zebranych danych wynikało, że najczęściej poruszaną tematyką są dzieci i rodzina.

Następnie zostały przedstawione trzy modele rodzin, które funkcjonują, tj.: rodzina tradycyjna; rodzina neo-tradycyjna; rodzina nowoczesna. Pani Profesor scharakteryzowała te trzy modele rodzin. Biorąc po uwagę najnowsze dane, najliczniejszą grupą jest grupa neo-tradycyjna. Wiąże się z tym zmniejszanie grona rodzin tradycyjnych. Charakteryzują się one tym, że podtrzymują wielopokoleniowe tradycje, są wierzący, żyją w zalegalizowanym małżeństwie, pielęgnują więzi rodzinne oraz role rodzinne są przejrzyste. Zmniejszanie się liczebności tej grupy jest związane z przejmowaniem, niektórych wzorców z rodzin nowoczesnych. Skutkiem tego jest powstawanie rodzin neo-tradycyjnych. Charakteryzują się tym, że nie odrzucają wzorców i wartości tradycyjnych, ale funkcjonują nawiązując do nowoczesnych wzorców, czyli: młode pokolenie woli uczyć się i nabywać doświadczenie od swoich rówieśników; coraz większe znaczenie mają wartości materialne dla jakości życia w rodzinie; są respektowane indywidualności członków rodziny. Pojawiają się także rodziny, które całkowicie odrzucają wartości i wzorce tradycyjne na rzecz tych, które są propagowane przez media. Następuje zerwanie z hierarchicznością w rodzinie, np. kody kulturowe pokoleń dorosłych i dzieci ujednolicają się poprzez jednakowy ubiór i język. Dokonuje się prywatyzacja i indywidualizacja rodziny wyrażająca się w utracie zadaniowego charakteru rodziny i jej licznych społecznych odniesień.

W każdym z wymienionych typów rodzin zostały również opisane jak wygląda małżeństwo, ojciec, matka i dzieci. Cechy tych podmiotów w każdym modelu wynikały z ogólnie sformułowanych cech dla tych modeli rodzin. Końcowym wnioskiem z tego spotkania był fakt, że przekształcanie się rodziny z tradycyjnej na neo-tradycyjną, a następnie nowoczesną, prowadzi do zaniku oraz degradacji podstawowych funkcji rodziny. Niezachowanie wartości i zasad w rodzinie na rzecz współczesnych form funkcjonowania rodziny, prowadzi do niewłaściwego kształtowania osobowości dziecka, które w przyszłości będzie tworzyło społeczeństwo.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s