Zapowiedź: Etap szkolny OKWB

We wtorek, 14 marca br. odbędzie się etap szkolny XXI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Do eliminacji na poziomie szkół ponadgimnazjalnych przystąpi blisko 30 000 uczestników ze wszystkich polskich diecezji.

Księga Daniela oraz Apokalipsa św. Jana będą stanowiły zakres merytoryczny XXI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, poinformował ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel, przewodniczący komisji konkursowej. Tematyka nawiązuje do roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce 2016/2017: „Idźcie i głoście”.

Pierwsza z ksiąg nie była dotąd przedmiotem konkursu. Jest to jedyna księga apokaliptyczna Starego Testamentu ukazująca świadectwo i misję Daniela, które wsparte są mocą Boga. Młody człowiek w obliczu trudności nie załamuje się, lecz znajduje swą moc i tożsamość w Bogu Abrahama, Izaaka i Jakuba. Księga Apokalipsy św. Jana opisuje świadectwo i misję pierwotnej wspólnoty Kościoła zwróconej ku eschatologicznej pełni, która w Chrystusie – Alfie i Omedze – znajduje swoją tożsamość i misję. Znajomość treści tych dwóch ksiąg pozwoli młodym ludziom wejść w bogaty świat symboliki biblijnej oraz apokaliptyki żydowskiej. Dzięki temu będą oni mogli lepiej i pełniej odpowiadać na pytania: Co znaczy dzisiaj być świadkiem? Jaka jest moja misja we współczesnym świecie?

Etap szkolny zostanie przeprowadzony według jednolitego w całym kraju testu, na który składa się 45 pytań. Na rozwiązanie wszystkich uczestnicy mają 1 godzinę lekcyjną. Podobnie wygląda kwestia oceny, która dzięki specjalnie opracowanemu arkuszowi ułatwia weryfikację wiedzy na tym samym poziomie. – Katecheci otrzymają od nas pakiety do przeprowadzenia całego etapu w swoich szkołach: test, zestaw do ewentualnej dogrywki i arkusz odpowiedzi – wyjaśnia Beata Zembrzycka, koordynatorka krajowa OKWB.

Kolejny etap konkursu rozstrzygnie się 25 kwietnia br. na poziomie każdej diecezji. Jego formuła różni się od pierwszych eliminacji tym, że na podstawie testu pisemnego wyłania się siedmioro uczestników z najwyższą punktacją, którzy biorą udział w części pisemnej, gdzie odpowiadają na losowane zestawy pytań bezpośrednio przed komisją konkursową. Troje zwycięzców tego etapu otrzymuje przepustkę, by reprezentować swoją diecezję w finale ogólnopolskim.

Najlepsi mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych, bez egzaminów wstępnych, na kilkunastu kierunkach, takich jak: teologia i filozofia, ale również politologia, dziennikarstwo, socjologia czy italianistyka. Laureaci wraz z katechetami udają się także na pielgrzymki do Ziemi Świętej, Rzymu i Wilna.

Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s