Orszak Trzech Króli 2018 w Łomży

W Uroczystość Objawienia Pańskiego już po raz szósty ulicami Łomży, przeszedł Orszak Trzech Króli. Barwne korowody wyszły z 3 łomżyńskich parafii: pw. Krzyża Świętego, Bożego Ciała i św. Andrzeja Boboli, po czym na Skate Parku odbyło się symboliczne oddanie hołdu nowonarodzonemu Jezusowi i Świętej Rodzinie. 

Tradycyjnie jako pierwsi uroczyste świętowanie Mszą św. o godz. 11.30 rozpoczęli wierni w kościele pw. Bożego Ciała. Podczas homilii bp senior Stanisław Stefanek nawiązał do postaci Heroda. Miał on dojście do wiedzy i miał ekspertów, uczonych, kiedy padło słowo król natychmiast zabezpieczył się z każdej strony. I od strony środowisk wpływowych i od strony wiedzy, którą reprezentowali specjaliści. Czy doszedł do prawdy ? Nie, a dlaczego ? Bo w poszukiwaniu na początku popełnił bardzo istotny błąd, wręcz zbrodnie. Przekłamał intencje dla, której zaczął szukać wiadomości. I z badacza zamienił się w szpiega, agenta, człowieka, który zaczaja się na niebezpieczeństwo drugiego człowieka – mówił bp Stefanek. 

Barwny orszak pełen radości, śpiewu kolęd to przede wszystkim wyznanie wiary, jak podkreśla ks. Wojciech Nowacki proboszcz kościoła pw. Bożego Ciała w Łomży, gdyby nie narodziny Jezusa, nie byłoby tego wydarzenia. Wchodzimy na ślady mędrców ze Wschodu, którzy za światłem gwiazdy, szli, aby odkryć w Betlejem, narodzonego króla. Nie króla podobnego do innych królów ziemskich, ale króla wszechświata, króla i zbawiciela, który przyniesie nam prawdziwy pokój. My kierujemy się światłem wiary, aby wkroczyć na tę drogę, drogę kolędowania. Wychodzimy ze świątyni, gdzie przyjmujemy Słowo Boże, gdzie karmimy się Eucharystią, aby udać się na Skate Park, gdzie symbolicznie oddajemy pokłon Jezusowi. Chcemy przez to pokazać, że jesteśmy ludźmi wiary, że tą wiarą kroczymy w życiu codziennym, nie tylko zamykamy się w murach świątyni, ale wychodzimy z tym światłem wiary, aby dzielić się nim na ulicach naszego miasta. Jest to więc swoiste świadectwo, którego bardzo potrzebujemy – mówił ks. Nowacki. 

W każdym Orszaku wędrował jeden Król. I już tradycyjnie każdemu Królowi przypisany jest Orszak w odpowiednim kolorze. Parafianie z Krzyża Świętego wędrowali z Królem w Orszaku koloru czerwonego. Z kościoła pw. Bożego Ciała wyszedł Orszak koloru niebieskiego, a z parafii św. Andrzeja maszerował Orszak koloru zielonego. Orszaki z parafii pw. Krzyża Świętego i Bożego Ciała połączyły się w okolicach sklepu Kaufland i dalej powędrowali wspólnie na teren Skateparku, gdzie dołączy do nich Orszak z par. św. Andrzeja Boboli. Tam odbył się symboliczny pokłon Dzieciątku, obok trzech Króli, pokłon oddał także książę mazowiecki Janusz I, który 15 czerwca 1418 roku nadał Łomży przywilej miejski chełmiński.

Z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu nadania prawa miejskich Łomży, także odgrywane scenki przez młodzież z kościoła pw. Krzyża św. i Szkół Katolickich w Łomży, nawiązywały do tego wydarzenia. Nie mogło zabraknąć takich postaci jak św. Andrzej Bobola, św. Wawrzyniec, czy św. Brunon z Kwerfurtu, które naznaczyły naszą łomżyńską historię przez swoja wiarę.

Aleksandra Matejkowska
za wzasiegu.pl

Fotorelacja dostępna pod tym linkiem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s